• História materskej školy

•                    Založenie Materskej školy v Lastomíre spadá do obdobia, keď naše školstvo zaznamenáva " Detské opatrovne".

Štátna Detská opatrovňa v Lastomíre bola zriadená výnosom Povereníctva školstva a osvety číslo 21.583/47 - A / 3 zo dňa 20. septembra 1947. Pretože obec nemala k dispozícií žiadnu budovu ani miestnosť, bola opatrovňa umiestnená v skromnom súkromnom byte Pavla Valisku - Biloho. Nájomné hradila obec. Pestúnkou bola Magda Pasterňaková, ktorá nastúpila 20.novembra 1947. Všetke písomné záležitosti viedol riaditeľ štátnej ľudovej školy v Lastomíre Zoltán Kniežo, ktorý bol iniciátorom založenia opatrovne a viedol ju až do 13.októbra1950.

Dňa 14. októbra 1950 nastúpila na miesto učiteľky na tunajšiu školu Regína Palenčárová, kvalifikovaná učiteľka z Hanisky

pri Košiciach.V tomto roku sa škola presťahovala od Pavla Valisky - Biloho do bývalej grécko - katolíckej školy. Škola dostala

k dispozícií prednú časť budovy, kde sa prevádzala celodenná starostlivosť.Odchodom učiteľky  11. júla 1952 bolo vyučovanie

MŠ prerušené a začalo sa až 1. februára 1953, keď na tunajšiu školu nastúpila učiteľka Mária Jusková, od 1. januára 1955 ju vystriedala Paulína Vysoká z Hencoviec.

Veľkú starostlivosť venuje materskej škole obvodný lekár MUDr. Zoltán Bodó, ktorý veľmi často navštevoval detí.

24. januára 1957 sa otvára pri materskej škole školská stravovňa.

Z príležitosti 30. výročia založenia MŠ v Lastomíre bol pozvaný na slávnostné ZRPŠ zakladateľ Zoltán Kniežo.

Školský rok 1999/2000 sa začal nie 2. septembra 1999, ale až 20. septembra , pretože sme sa presťahovali do nových

priestorov bývalej Družiny mládeže do budovy kalvinsko -reformovanej cirkvi v ktorej sme až doteraz.

Materská škola je jednotriedna s počtom deti 19 a personálom v tomto zložení:

Riaditeľka MŠ - Olga kuliničová

Učiteľka MŠ   - Natália Bajužíková